Shopping

 

„Ale za to niedziela, ale za to niedziela, niedziela będzie dla nas…” – śpiewała radośnie gwiazda big-beatu z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Cały tydzień był zajęty, ale niedziela była czasem spotkania z bliską osobą, chłopakiem, dziewczyną. Dziś tydzień się zmienił. Czas na zabawę to piątek wieczór, sobota. A niedziela – na zakupy. Odwiedzenie niedzielną porą hipermarketów czy centrów handlowych pozwala odkryć, że pracują one z niezmienną nudą: ciągle ta sama temperatura, to samo oświetlenie, tak samo ubrani ekspedienci, ten sam ochroniarz co dwadzieścia minut obchodzący swój rewir. Niezmienność sfer handlowych, prawie jak stała muzyka kosmosu. Zmieniają się natomiast ubiory klientów, reklamy i promocje – one dostosowują czas handlowy do zewnętrznego rytmu życia.

Mama z córką, obie równie znudzone oglądaniem kolejnych wystaw; młodzi za-laptop-owieni, spokojnie skupieni, bo Internet za darmo; tata z synem, pałaszujący lody – słowem zwyczajni ludzie. Co oni tu robią w niedzielne popołudnie? Może realizują siebie? Centralnym zajęciem współczesnego mieszkańca miasta (choć nie tylko) jest kupowanie. Kupuje się jednak – jak napisze niemiecki socjolog, Hans-Joachim Höhn – w przelocie. Nie ma zatrzymywania, targowania się, jak na fachowym targu, jest przechodzenie, oglądanie, nabywanie albo po prostu pooglądanie. Zestaw witrynowych marzeń zapełnia wyobraźnię, sny. I wreszcie kubek kawy, kęs pizzy. Jednak nie tylko o towary czy przedmioty chodzi, ale także o wrażenia, wrażonka, przeżycia. Nowe, nowsze, ciągle intensywniejsze.
„Kupowanie w biegu” bynajmniej nie zostaje tylko schematem odpowiedzi na handlową propozycję. Staje się zachowaniem obejmującym kontakt z całą rzeczywistością, która przesycona jest poszukiwaniem możliwości „zakupienia” kolejnych, coraz intensywniejszych przeżyć. Hasłem wywoławczym zarówno techniki zatrzymywania poprzez reklamę, jak i wyznacznikiem postawy przechodnia jest: „inaczej – coś nowego” (to także Höhn). Gwarantem osiągnięcia ciągle nowych wrażeń i przeżyć jest posiadanie pieniędzy. Karta kredytowa staje się współczesną magiczną pałeczką, dzięki której można wyczarować w centrum handlowym nie tylko nowe złote suknie i szklane pantofelki, ale i bale, i królewiczów, a nawet współczesną wiedźmę, gotową sprzedać za niebagatelną kwotę swoje usługi. Pieniądz otwiera przestrzenie nowej komunikacji, ale też pozwala na doświadczenie nowoczesnej wszechmocy. Być może zakupy są więc doświadczaniem granic własnej mocy: to mogę mieć, to także i jeszcze to, ale na kolejną rzecz już nie mogę sobie pozwolić.

Ktoś powie, że to obraz „demolki” nie tylko tradycyjnych wartości, ale i prymitywizacji – radości z błyskotek. Ostatnio, długo pijąc kawę w centrum handlowym, stwierdziłem, że wszystkie tego typu jeremiady i kazania mallowe (mall – ang. centrum handlowe) spełniają tylko rolę sygnału, wykrzyknika, który wskazuje nowość problemu, kłopotliwość zjawiska. Nie mają jakby drugiego dna – wezwania skierowanego do chrześcijan, aby się spotykali. Chyba brakuje odwagi spotykania się. Shopping – ohydne w polskim tekście słowo, opozycyjne do zwykłego robienia zakupów – to ucieczka przed nerwicą weekendową, przed nieumiejętnością rozmawiania, bycia ze sobą. Być może lepszą ewangelizacją niż wstawianie kaplic do centrów handlowych – niektórzy o tym śnią – będzie uczenie bycia razem, rozmawiania. I znowu można prychać, że to tylko preewangelizacja, ale być może skoro dawniej wskazywano chrześcijan jako tych, którzy się szczególnie miłują (w domyśle: są dla siebie szczególnie), tak dzisiaj powinno się ich odróżniać po umiejętności bycia ze sobą i z innymi. Wspólne przebywanie wcale nie musi być nudne, w biegu, nie trzeba wtedy powiewać błyskotką. Zatem i placek drożdżowy babci jest ważny, i wspólny stół, i opowiadanie własnych przeżyć. Owszem, i krzyżówka wspólnie rozwiązywana, i ....

Tak, tak, obowiązek nowej ewangelizacji bardzo mocno podkreślany przez ostatnich papieży jako nasze chrześcijańskie zadanie na dzisiaj może, ba, musi się wyrażać także w tworzeniu, odbudowywaniu prostych form bycia razem: w rodzinach, w grupach przyjaciół. Podczas tych spotkań jest szansa nauczenia się innego medium komunikacji niż pieniądz, a mianowicie rozmowy, zainteresowania drugim. Jest też takie gremium szkołą kształtowania siły charakteru poprzez naukę bycia razem, współdziałania, także wspólnego – wspólnotowego przeżywania wiary, co pozwala uniknąć szacowania wartości człowieka według jego możliwości finansowych.

Z pewnością w tym obszarze ewangelizacji dzieje się ciągle za mało i nieustannie będzie pojawiał się głód nowych form i propozycji. Ostatnio słyszałem o pozytywnych skutkach zabawy w teatr – teatr rodzinny. Zapewne twarze grających w nim ojców, matek, synów i córek są mniej znudzone od tych spacerujących po centrum handlowym.

Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Głos Ojca Pio” (nr 48/2007)

 

 

Powrót